Depo & Hangarda Fareye Özel Çözümler

Fareler, pis su ve kanalizasyondaki doğal yaşamlarından dolayı bir çok virüs ve bakteriyi üzerinde taşır. Bu virüs ve bakteriler de aralarında, verem, grip, veba gibi bulaşıcı hastalıklara neden olur. Farelerin bulundukları ortamı terk etmeleri durumunda, ilk uğrak yerleri, depo ve hangarlardır. Bu alanları kendilerine yuva yapan fareler, çevre sakinlerine hastalıkları bulaştırarak, hayatın akışını ciddi oranda tehlikeye sokar.

Farelerin depolarda ve hangarlarda kısa sürede yuva yapmaları, bir süre sonra doğurgan özelliklerinden dolayı, onların doğal yaşam alanlarına dönüşmelerini sağlar. Bu alanların farelerden temizlenerek, sağlıklı ortamlara dönüşmelerini sağlamak sizin elinizde.
Bilinen ya da ilk defa öğreneceğiniz yöntemlerden birini kullanarak, siz de depo ve hangarlardaki farelerden kurtulabilirsiniz. Depo hangarlarda fare çözümleri arasında en sık kullanılan yöntemler, ilkel yöntemlerdir. Bu yöntemler, sürekli yenilenmesi gereken ve sadece çok sığı bir alanda etki gösteren çözümlerdir.

Belli yerlere zehirli peynir koyma, bilinen en ilkel çözümler arasındadır. Bu yöntem ile, kokuya duyarlı olan fareler, peyniri zehri ile birlikte alır ve kısa süre içerisinde fare ölür. Bu yöntemin yanı sıra, fare kapanları da en çok bilinen çözümler arasındadır. Fare kapanları da, yine peynir ya da fındık gibi, farelerin en çok sevdiği yiyeceklerin konularak beklemeye alındığı çözümlerdir. Bu çözüm de, çok uzun zaman geçmesine rağmen pek de istenen sonucun alınamaması ile sonuçlanabilmektedir.

Fareler için depo ve hangar çözümleri arasında, korkuluklar da tercih edilebilmektedir. Depo ve hangara koyulabilecek bir kedi ya da insan büstü yahut şekli, fareleri ortamdan uzaklaştırabilir. Ama kısa süreli olan bu yöntem farenin durumun farkına varması ile eski durumuna dönebilir.

Depo ve hangarlarda fareler ile mücadele için tercih edilebilecek bir diğer çözüm ise, gölgeliklerdir. Korkuluklar gibi gölgelikler de fareleri kısa süreliğine ortamdan uzaklaştırabilir. Geceleri bu gölgelikler iş göremeyebilir ve bu da kesin çözüm olmayabilir.

Depo ve hangarlarda fare çözümleri arasında en etkili yöntemlerin başında, repel fare kovucu sistemleri gelmektedir. Repel fare kovucu sistemleri, depo ve hangarınızdaki farelerin ortamı hızla terk etmelerini sağlamaktadır. Bunun yanında, farelerin , bu cihazların kullanıldığı dönem boyunca ortama girmeleri de engellenmiş olur. Depo ve hangar gibi kapalı alanlarda ve çok ziyaret edilmeyen alanlarda bu cihazların kullanılması daha mantıklı bir seçim olacaktır. Kullanım kolaylığı ve sürekli bakım gerektirmeyen özelliği göz önüne alındığında, bu yöntem, diğer yöntemlere nazaran daha akılcı ve daha etkili bir yöntem olabilir.

Repel fare kovucu sistemlerde genel mantık, ses dalgaları üzerinedir. Bu cihazlar, belli oranlarda ses dalgaları meydana getirerek, bu canlıları rahatsız eder. Yüksek frekansta ve sadece hedef canlı üzerinde etki gösteren bu cihaz, hoparlörlerde frekans yayma özelliğine sahiptir.

Depo ve hangarlarda, özellikle bu alanların ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerde bu çözümlerin hayata geçirilmesi, daha etkili sonuç
almayı sağlayabilir. Doğurgan olan ve her seferinde çok sayıda yavru dünyaya getiren farelerin, ortamı sahiplendiğinde, hem ortamdan uzaklaşmaları ve ortamı terk etmeleri daha zor hale gelir hem de vücutlarındaki virüs ve bakterilerin ortama bulaşmaları artık son evreye girdiğinden, geri dönüşü olmayan bir yola girilebilir. Bu yüzden, çözümler bir an önce hayata geçirilmeli ve en etkili çözüme, profesyonel destek alınarak karar vermek gerekir.

Siz de konu ile ilgili diğer yazılarımıza göz atabilir ve konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşınız.